Anketa o znanju i percepciji javnosti o raku orofarinksa

image
  • 22.04.2025

Anketa o znanju i percepciji javnosti o raku orofarinksa

Poštovani,

 

oralni karcinom je zloćudna promjena koja se razvija unutar usne šupljine, a najčešće zahvaća rubove jezika, donju stranu jezika, dno usne šupljine, donje zubno meso i područje iza donjih kutnjaka – regiju koju, zbog njenog oblika, nazivamo i “područjem potkove”. Iako ovo područje čini samo 20% ukupne površine usne šupljine, čak 80% slučajeva oralnog karcinoma lokalizirano je upravo u toj zoni.

 

Važno je istaknuti da stomatolog tijekom redovitog pregleda ne pregledava samo zube i desni – već ima pristup i orofarinksu (stražnjem dijelu usne šupljine i početku ždrijela), tonzilama (krajnicima) te žlijezdama slinovnicama. Upravo ta anatomska povezanost omogućuje da jednostavnim pregledom, koji traje tek jednu minutu, stomatolog može primijetiti rane znakove više vrsta karcinoma glave i vrata.

 

Prema podacima Hrvatskog registra za rak za 2022. godinu, dijagnosticirano je: 359 slučajeva raka usne šupljine i usnice, a kada se tome dodaju karcinomi tonzila, orofarinksa i žlijezda slinovnica, ukupan broj raste na 568 slučajeva.

 

To su velike brojke – usporedive, a u slučaju oralnog karcinoma i veće od onih koje bilježe daleko poznatiji oblici raka. Prema GLOBOCAN-u za 2022. godinu, u svijetu je zabilježeno 389 846 slučajeva raka usne i usne šupljine (bez ostalih mjesta koje stomatolozi obično pregledavaju), dok je melanom kože, o kojem se kontinuirano provode javne kampanje, zabilježen u 331.700 slučajeva. Iako učestaliji, oralni karcinom gotovo je nevidljiv u javnosti, što dovodi do zakašnjelih dijagnoza i slabijih ishoda liječenja.

 

 

U sklopu Mjeseca svjesnosti o karcinomu usne šupljine, glave i vrata, koji se svake godine obilježava u travnju, Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Klinika za stomatologiju KBC-a Zagreb, HD za oralnu medicinu i patologiju te HD za hospitalnu stomatologiju HLZ-a uz podršku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, organiziraju aktivnosti s ciljem edukacije građana o ovoj ozbiljnoj ali često zanemarenoj bolesti.

 

Jedna od aktivnosti je provedba ankete o znanju i percepeciji javnosti o raku orofarinksa.

Ovim putem molimo da na izdvojite trenutak i rješite ovaj upitnik o znanju i percepciji ljudi o raku oralofarinksa: